Když posklizňová linka zrnin může být chytřejší a efektivnější

Když posklizňová linka zrnin může být chytřejší a efektivnější

06. 11. 2020

Tak, jako v průmyslové výrobě efektivní a flexibilní technologie hrají klíčovou roli, ani v zemědělství to není jinak. Spolehlivost a efektivita zařízení jsou v této oblasti snad ještě důležitějšími faktory úspěchu, vzhledem k závislosti úrody a chovu dobytka na přírodních podmínkách. O to důležitější je mít maximálně flexibilní a výkonné zařízení, jež spolehlivě obstará každodenní potřeby zvířat, zaseje v agrotechnické lhůtě a sklidí v ten správný čas. Proto zemědělci neustále zdokonalují své technologie, které zaručí precizní, spolehlivou a ekologickou výrobu.

Nedávno se na odborníky Siemens obrátila středně velká zemědělská společnost ze Středočeského kraje na Mělnicku s cílem zvýšit komfort ovládání, spolehlivost, a tím i vyšší výkon své posklizňové linky zrnin. „Příroda a zemědělství nečekají, tady nelze nic odkládat. Na moderní výkonné, a hlavně spolehlivé technice ve spojení s obsluhou je závislá naše úroda i chov zvěře,“ vysvětluje Josef Havel z 1. zemědělské a.s. Chorušice: „Továrnu můžete na 14 dní zavřít, ale o dobytek se musíte starat každý den, několikrát denně, stejně tak ani sklizeň nepočká,“ doplňuje Josef Havel.

Zemědělci v Chorušicích dnes hospodaří na zhruba 1570 ha orné půdy jak v rostlinné, tak živočišné výrobě. Jejich doménou je špičkový chov krav a pravidelně se v národních soutěžích chovatelů umisťují na prvních místech. V letošním roce se zemědělci rozhodli také zefektivnit svou rostlinnou výrobu a zvýšit spolehlivost a flexibilitu posklizňové linky.

Obrátili jsme se na společnost Siemens, aby nám pomohli s naprogramováním řešení, které mělo zvýšit výkonnost technologické linky a zdokonalit celý systém ovládaní,“ řekl Josef Havel, který řešení navrhl s využitím chytrého logického modulu Logo! ve spojení s dotykovým panelem HMI.

Logický modul Logo! zvýšil efektivitu i flexibilitu posklizňové linky v Chorušicích. Dnes zemědělcům spolehlivě řídí zpracování zrnin.

Logický modul Logo! zvýšil efektivitu i flexibilitu posklizňové linky v Chorušicích. Dnes zemědělcům spolehlivě řídí zpracování zrnin.

Když stroje nespolupracují

Hlavním problémem původního způsobu ovládání nebylo jen jeho spouštění, ale především to, že v případě výpadku dopravníku vlivem přetížení nebo zacpáním vstupu do čističky, např. kamenem, došlo k vypnutí pouze jednoho stroje a ostatní zařízení zůstala v provozu. To mělo za následek zacpání dopravníků či zasypání vstupu do vertikálního kapsového dopravníku apod. Následně obsluha musela pracně odstraňovat následky poruchy jednoho stroje.

Často se také stávalo, že se přeplnil zásobník už vyčištěného zrna, což musí obsluha neustále sledovat a zrninu včas vyvézt do jiného skladu a pokud tak neučiní, zrno přepadává na zem. Potom bohužel nastává práce s jeho uklízením a znovu čištěním,“ popisuje Josef Havel.

A jak to pracuje se Siemens?

Jsem rád, že jsme společně navrhli řešení s využitím našeho chytrého logického modulu Logo! a odstranili tak dlouhodobé problémy na lince, které bránily jednoduché a výkonné obsluze linky a zajistili tak spolehlivou výrobu se snadným ovládáním,“ říká Jan Tlučhoř, produktový manažer Logo! ve společnosti Siemens Česká republika.

Spouštění linky se nyní provádí pouze jedním tlačítkem a postupně se spouštějí od konce, tedy od výstupu, pak jednotlivé dopravníky a čistička. To zajišťuje, že se nejprve uvolní cesty s materiálem, a nakonec se sepne vstupní dopravník. Při poruše jednoho stroje se vše před ním zastaví a nedochází tak k zacpání ani přetékání materiálu.

Navíc nedochází k přeplňování zásobníku vyčištěného zrna a zrno nepřepadává na zem. V zásobníku je totiž nainstalované kapacitní čidlo, a to při zaplnění vypne celou čističku. Kapacitní čidlo je též v horizontálním dopravníku, tzv. redleru, před čističkou. Při ucpání otvoru do čističky se začne zrno v redleru hromadit, zasype kapacitní čidlo a to celou technologii vypne.  Obecně je nyní možné celou technologii vypnout jedním tlačítkem.

Společnost 1. zemědělská a.s. Chorušice se zaměřuje jak na rostlinnou, tak živočišnou výrobu. Dnes se také pyšní moderním nově zrekonstruovaným kravínem.

Nové ovládání hradítek

Další výzvou ke zkvalitnění posklizňové linky bylo otvírání a zavírání hradítek pod příjmovým košem zrnin. Po celé délce koše je umístěno osm hradítek, které otvírají výpustní otvor z příjmového koše do horizontálního dopravníku, tzv. redleru. Každé hradítko bylo ovládáno samostatným asynchronním motorem s převodovkou. Při dosažení plného zavření nebo otevření hradítka byl motor vypnut koncovým spínačem. Navíc ovládání hradítek se nepohodlně provádělo tlačítky na rozvodnicích umístěných zvenčí na výstupové šachtě. Velkou nevýhodou bylo, že obsluha tak stála v prachu a neznala ani polohu hradítka, kde se nachází. Dalším problémem byly poruchy v případě zacpání otvoru při zavírání, kdy docházelo k poškození mechanismu hradítka, také z důvodu toho, že se nadproudové ochrany vypínaly pozdě.

Nové řešení, které navrhli odborníci Siemens je snadné ovládání hradítek pomocí dotykového panelu Siemens HMI ve spojení s řídící jednotkou Logo!. Panel je umístěn v rozvodně pro ovládání sušičky a obsluha tak není vystavena nepříjemnému prachu.

Ovládání nyní probíhá tak, že se na základní obrazovce panelu HMI zobrazí jednotlivá hradítka. Stiskne se zvolené hradítko, a tím se přepne na obrazovku pro zavírání a otvírání konkrétního hradítka. Na obrazovce se zobrazuje poloha hradítka graficky a číselně. Navíc probíhá signalizace vypnutí koncovým spínačem a vypnutí hradítka z důvodu přetížení. Vypnutí při přetížení je zajištěno proudovým transformátorem ve spojení s řídicí jednotkou. Tím se zajistí okamžité vypnutí po dosažení nastaveného proudu, který by měl být jmenovitý.

Nový systém ovládání si pochvaluje také naše obsluha posklizňové linky. Je to snadné a lopatu k úklidu už vůbec nepotřebuji,“ říká s úsměvem a nadsázkou pan Havel.

Jednoduchá obsluha

„Veškerou elektriku pro zemědělství dělám už 31 let, a to od návrhu až po realizaci. Jsem velmi rád, že mi pan Ing. Jan Tlučhoř z firmy Siemens pomohl proniknout do programování Loga! a dotykového panelu HMI, za což mu velice děkuji. Řešení se systémem Logo! je totiž tak snadné, že ho zvládne i pamětník, který ve škole ještě počítal na logaritmickém pravítku,“ vysvětluje Josef Havel.

Je pravda, že tyto řídicí mikrosystémy Logo! nabízejí uživatelsky přívětivé programování, snadno se instalují a vyžadují minimální kabelové zapojení. I přesto dnes patří k velmi výkonným automatizačním a řídicím technikám a zákazníci jsou spokojení. Navíc šetří místo v rozvaděči a fungují jako tradiční časové spínače, časová relé a čítače či vykonávají další pomocné reléové funkce,“ dodává Jan Tlučhoř.

 

Rádi byste zjistili, jestli i vám můžeme pomoci s vašimi problémy ve výrobních linkách? Neváhejte kontaktovat našeho specialistu. Ing. Jan Tlučhoř, Siemens, s.r.o. jan.tluchor@siemens.com

Líbil se vám článek?